Eve Gelen gelini Bağlama

Evinize gelen gelinin gözünün dışarda olmaması için bağlama büyüsü aşadaki gibi uygulanmalıdır.

Nazarlık olarak kullanılan mavi boncuklardan büyükçe bir tane alınıp gene mavi ipliğe bağlanır. Ipli boncuğa geçirilirken, kızın adı yedi ikez söylenip sağa, sola üflenir. Sonra, boncuğun üzerine, bacadaıı alınmış is sürüliir. Boncuk, kırmızı bir beze sarılarak, ıssız bir yere götürülür. Burada, kırk bir «Ya Settar» söylenip boncuğun üzerine üflenir.

Yedi kez «ben bağladım sen çözme, ya tlh» denir. Kalkılıp, üç adım geri geri yüründükten sonra dönülür. Gerdekten bir gece önce, bu okunmuş, üflen miş boncuk, kızın evinde bulunan hayvanlardan, özellikle sığır ya da buzağılardan birinin, boynuna bağlanır. Boncuk hayvanın boynunda bulunduğu sürece, gelin, kız kalırmış. Boncuğu bulanın şuna buna göstermesi, bunun niçin yapıldığım araştırıp sorması büyüyil giiçlendirir. Bu nedenle boncuğu. bulanm, bir cinciyle, büyü işlerini çok iyi bilen birine gitmesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan Bir Kızı Kendine Bağlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Yazıyı Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>